الگوی ” اژدها” از جمله الگوهای بازگشتی بازار است که شباهت بسیار زیادی به الگوهای  سقف و کف دوگانه یا 1-2-3 دارد اما از جنبه قوانین معاملاتی و نقطه هدف تفاوت هایی با الگوهای ذکر شده دارد. این الگو در انتهای روندهای صعودی یا نزولی تشکیل می شود و لذا به دو قسم ” اژدها” و ” اژدهای وارونی ” Inverse Dragon   تقسیم بندی می شود. الگوی اژدها همانند الگوی کف دو گانه در کف و اژدهای وارونه همانند الگوی سقف دوگانه در سقف بازار تشکیل می گردد

به طور کلی این الگو  در تایم فریم های مختلف بازار تشکیل می گردد و همانند الگوهای مشابه خود ( سقف یا کف دوگانه) فرصت های معاملاتی بسیار مناسبی را فراهم می سازد.

الگوی اژدها با تشکیل یک سر و سپس نزول قیمت جهت تشکیل دو پای اژدها در نمودارها شناسایی می شود. این دو پا حدود 5 الی 10 درصد از نظر قیمت متفاوت می باشند. پای دوم ( سمت راست ) معمولا علایم بازگشتی مشخصی را از خود نشان می دهد که می تواند با الگوهای بازگشی معتبر مانند همر، پوشاننده صعودی و غیره   یا تشکیل واگرایی همراه باشد.

همچنین در این بازو ممکن است حجم معاملات نیز افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد. خط روند از اتصال قسمت سر اژدها به کوهان آن ترسیم می گردد.

وقتی که قیمت در بالای خط روند بسته می شود و این شکست با رفتار قیمت یا اندیکاتورهای تکنیکال تایید می شود، علامت بازگشت قیمت صادر می شود. البته علامت مطمئن تر، بسته شدن قیمت در بالای کوهان اژدها می باشد که در محدوده تازهای 38 تا 50 درصد فیبوناچی رسم شده از سر به پای الگو قرار دارد. عکس همین حالت در الگوی ” اژدهای وارونه” مشاهده می گردد.