• بایگانی ها

Central Bank

1- بانک مرکزی: این بانک ذخایر مالی یک کشور را اداره می کند و مسئول سیاست های مالی و حفظ ثبات پول در یک کشور است.

2- بانکی که مسئول کنترل سیاست پولی است این بانک معمولا بانک ناشر اسکناس بوده و مجوزهای بانکی و هر سیستم کنترل ارز را تحت نظارت دارد.

Certificate of Deposit, سپرده مدت دار

از ابزارهای مالی جهت تامین سرمایه که توسط بانکها یا موسسات مالی پس انداز و اعطای وام ارائه می گردد. زمان آن کوتاه مدت یا میان مدت است- از سه ماه تا شش سال، مورد تضمین شرکت بیمه سپرده فدرال می باشد و به دارندگان حساب بهره پرداخت می کند و نرخ بهره آن هم بیشتر از حساب های دیگر است زیرا صاحب حساب حق ندارد قبل از پایان زمان مورد توافق پول خود را برداشت کند و اگر چنین کند به او جریمه تعلق می گیرد.

CET(Central for difference

1- قرارداد برای تفاوت؛ در این نوع قراردادها افراد تنها شاخص سهام را خریداری نموده و در سود یا زیان آن شریک می باشند.

2- به معاملاتی گفته می شود که ملکیت در آنها صدق نمی کند وشرکت در آن صرفا به منظور کسب سود ناشی از تفاوت قیمت می باشد.

CFD قراردادی برای مابه التفاوت است که معامله گران امکان می دهد بدون خرید واقعی سهم مورد نظر از نوسانات قیمت آن سهم سود کسب کنند؛ در واقع بمعنای قرارداد ویا تفاهم نامه ای است که طرفین به موجب آن حق دریافت یا پرداخت مابه التفاوت بین قیمت ابتدایی و پایانی یک معامله و یا خرید و فروش یک کالای خاص را به یکدیگر واگذار می نمایند.

شما از طریق کارگزار اقدام به خرید یک کالا و یا سهام یک و یا چند شرکت در بازارهای سهام می کنید و سپس کارگزار پس از بستن معامله توسط شما(فروش سهام کالا)، سود شما را به حساب شما واریز می کند ویا ضرر شما را به حساب شما از حساب شما در نزد کارگزاری کم می نماید.

معاملات در CFD بصورت فرابورس (OTC) صورت می گیرد. یعنی این بازار مکان فیزیکی خاصی ندارد و معامله گران از طریق اینترنت و با پلت فرمی که از طریق کارگزار در اختیار آنها قرار می گیرد در این بازار به معامله می پردازد.

در بازار CFD به واسطه اینکه اینگونه معاملات برای سود بردن از نوسانات قیمت است و به طور فیزیکی چیزی خریداری نمی کنید، هم می توان معاملات فروش و هم می توان معاملات خرید انجام داد. در واقع معاملات در CFD حالت دو طرفه (Tow-Way) دارد. در قبال هر خرید یا فروشی که در این بازار انجام می دهیم کارگزار از ما کمیسیون آن معامله را دریافت می کند اما در عوض اهرمی ( Leverage) در اختیار ما می گذارد تا بتوانیم با مبلغ پول کمتر به معامله بپردازیم. با دارا بودن 10% مبلغ یک سهم می توانیم آن را بخریم یا بفروشیم.