• بایگانی ها

شاپرک

شبکه پرداخت الکترونیکی کارت یا شاپرک، شبکه ملی است که وظیفه اتصال مؤسسات مالی به سامانه‌های ملی پرداخت، نظارت بر عملکرد فنی و اجرایی و انجام عملیات تسویه را بر عهده دارد.

شاخص

نماگری است که تغییرات قیمت یا بازده‌ي یک یا مجموعه‌ای از اوراق‌بهادار را طی دوره‌ي زمانی مشخص نشان می‌دهد.

شاخص

هرگاه میانگین قیمت همه سهام یا گروهی از سهم موجود در یک بازار را با اولین روز آن بازارمقایسه کنیم در واقع نوعی شاخص تعریف کرده ایم.برای مثال:شاخص بورس تهران با اندازه گیری میانگین قیمت کلیه ی سهام موجود درسال پایه 1369 عدد 100 درنظر گرفته شده است و با توجه به افزایش این میانگین عدد آن در حال حاضر محاسبه می شود.لازم به توضیح است شاخص فعلی بورس تهران مجموعه ای از افزایش قیمت و بازده نقدی سهام می باشد که از سال 1387 محاسبه می شود در حالی که قبل از این تاریخ بازده نقدی ( سود سالیانه )در شاخص تاثیر گذار نبوده است لذا مقایسه ی عدد فعلی شاخص با ارقام قبل از این تاریخ فاقد ارزش می باشد.از شاخص های مهم بازار می توان به شاخص کل قیمت،شاخص بازده نقدی،شاخص صنعت،شاخص 50 شرکت برتر و. اشاره کرد.

شاخص HDI

این شاخص در سال 1991 توسط سازمان ملل متحد معرفی شد که براساس این شاخص ها محاسبه می گردد: درآمد سرانه واقعی (براساس روش شاخص برابری خرید)، امید به زندگی (در بدو تولد)، و دسترسی به آموزش (که تابعی از نرخ باسوادی بزرگسالان و میانگین سال های به مدرسه رفتن افراد است).

شاخص L

این شاخص نشان دهده اوراق تسویه بلند مدت مانند اوراق خزانه ، اوراق قرضه ، ذخیره اوراق تجاری و ذخایر قابل قبول بانکها در بانکهای اروپایی و همچنین ذخایر ارزی یورو دربانکهای غیرآمریکایی است.

شاخص احساس فساد

سازمان شفافیت بین‌الملل، با استفاده از شاخص درک یا احساس فساد (به انگلیسی: (Corruptions Perception Index(CPI)، کشورها را بر حسب میزان فساد موجود در میان مقامات دولتی و سیاستمدارانشان، رتبه‌بندی می‌کند. به عبارت دیگر این معیار، شاخصی است که رتبهٔ فساد در بخش عمومی یک کشور را در میان سایر کشورهای جهان نشان می‌دهد.

شاخص برابری قدرت خرید (ppp)

برای اینکه بتوان عملکرد اقتصاد کشورها را سنجید و آن را با دیگر کشورها مقایسه کرد باید از یک شاخص اقتصادی بهره برد. شاخص “تولید ناخالص داخلی” (GDP) اکنون پرکاربرد ترین شاخص برای اندازه گیری حجم اقتصاد است که نشان می دهد کل ارزش فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی و دولتی طی یک دوره زمانی…ادامه مطلب

شاخص توسعه انسانی

شاخص توسعهٔ انسانی (در زبان انگلیسی: Human Development Index به‌صورت خلاصه‌شده: HDI)، شاخصی ترکیبی است برای سنجیدن موفقیت در هر کشور، در سه معیار پایه از توسعهٔ انسانی: زندگی طولانی و سالم، دسترسی به دانش و معرفت و سطح زندگی مناسب. مفهوم شاخص توسعهٔ انسانی شاخص‌های توسعهٔ انسانی که توسط بانک جهانی ارائه می‌شود، ارائه‌دهندهٔ…ادامه مطلب

شاخص توسعه انسانی (HDI)

این شاخص در سال ۱۹۹۱ توسط سازمان ملل متحد معرفی گردید که براساس این شاخص‌ها محاسبه می‌گردد: درآمد سرانه واقعی (براساس روش شاخص برابری خرید)، امید به زندگی (دربدو تولد) و دسترسی به آموزش (که تابعی از نرخ باسوادی بزرگسالان و میانگین سال‌های به مدرسه‌رفتن افراد است).

شاخص چیست؟

شاخص، در مفهوم کلی، معیاری است که براساس آن می‌توان چیـزی را تشخیص داد. در بورس هم شاخص‌ها، در واقع معیارهای مهمی هستند که با بررسی و تحلیل آنها، می‌توان وضعیت گذشته و حال بورس را از جنبه‌های مختلف، ارزیابی و حتی روند آینده بورس را پیش‌بینی کرد، بنابراین، طبیعتا باتوجه به نقش بسیار مهمی که شاخص‌های بورس، در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران ایفا می‌کنند، نوسانات شاخص‌ها نیز برای سرمایه‌گذاران بسیار حائز اهمیت است. شاخص‌ها بورس، انواع مختلفی دارند که هر کدام، وضعیت بورس را از جنبه‌ خاصی نشان می‌دهد، بنابراین سرمایه‌گذاران در تحلیل شاخص‌های بورس باید به کارکرد هر شاخص توجه کافی داشته باشند. در ادامه، مهمترین شاخص‌های بورس را به شما معرفی می‌کنیم.