• بایگانی ها

Calculated Pivots

Calculated Pivots

پیوتهای محاسباتی که گاهی به آن “پیوت معامله گران کف” نیز گفته می شود، بر خلاف “پیوت های قیمت” (Price Pivots) ، از طریق اعمال روابط ریاضی بر روی قیمت بالایی، پایینی و پایانی کندل یا میله قبلی بدست می آید. نتیجه این محاسبه تعیین یک نقطه کانونی است که بازار حول آن به سمت بالا یا پایین بازگشت خواهد نمود. در واقع پیوت های محاسباتی با استفاده از سابقه قیمت، نقاطی را در قیمت مشخص می نماید که بازار در آنها پتانسیل بازگشت و تغییر جهت را دارا می باشد. بنابراین پیوت محاسباتی بر خلاف پیوت قیمت که چرخش واقعی قیمت را جهت دار نشان می دهد، تنها سعی در پیش بینی محل این چرخش دارد.

بطور کلی محل هایی که قیمت به آنها واکنش نشان می دهد تابعی از مقاومت ، حمایت، کمترین قیمت، بیشترین قیمت و قیمت پایانی روز قیل می باشند. در راستا بکارگیری مقادیر فوق در چند فرمول ساده، موجب محاسبه نقاط پیوت می شود که یکی از کاربردی ترین و پر قدرت ترین مقادیر حمایت و مقاومت می باشد.

یکی از کاربردی ترین نقاط پیوت (PP) این است که از طریق آنها متوجه می شویم بازار نزولی یا صعودی است. همچنین با توجه به مشخص شدن سطوح حمایت S1, S2, S3 و سطوح مقاومت R1, R2 و R3 به وسیله انها، تعیین اینکه بازار در صورت نزولی بودن تا چه حد پایین می آید یا اینکه در صورت صعودی بودن تا چه حد بالا می رود، کار آسانی خواهد بود. در تصویر زیر این خطوط را در نمودار 1 ساعته جفت ارز EUR/USD مشاهده می نمایید.

Calendar Spread

نوعی استراتژی اختیار معامله متشکل از خرید و فروش همزمان دو قرارداد اختیار معامله یکسان یا اختیار خرید یا اختیار فروش که قیمت توافق شده هردو یکسان است ولی تاریخ سررسیدشان متفاوت است.

Call / Call Option, اختیار خرید

فیلم آموزشی اقتصادی اکودیک: دانشنامه اقتصادی

اختیار خرید قراردادی است که به موجب آن دارنده اختیار خرید می تواند در تاریخ مشخصی در آینده – تاریخ سررسید یا انقضا- دارایی خاصی را -دارایی پایه- با قیمت توافقی -قیمتی که هنگام عقد قرارداد تعیین می شود- خریداری کند. نکته قابل توجه این است که دارنده اختیار خرید، اجباری به اعمال حق خود ندارد اما اگر تصمیم گرفت اختیار خود را اعمال کند فروشنده مجبور است که دارایی مورد نظر را به قیمت تعیین شده بفروشد.

Call Margin Warning

فیلم آموزشی اقتصادی اکودیک: دانشنامه اقتصادی

اخطار کسری موجودی خاصل Equity یک حساب زمانی رخ می دهد که نرخ محصولی که توسط صاحب حساب خریداری یا فروخته شده بر عکس حرکت کند و به جایی برسدکه موجودی صاحب حساب کافی نباشد، که در این حالت می بایستی افزایش موجودی داد و یا مقدار لازم از پوزیشنهای ( معاملات ) موجود را بست

Candle Stick

Candle Stick

شمع های ژاپنی خصوصیات کامل قیمت را در هر مرحله زمانی ( سالیانه، ماهیانه، هفتگی، روزانه، یک ساعته، نیم ساعته و هر پانزده دقیقه …. و هر دقیقه) به خوبی آشکار می نماید که یان خصوصیات عبارتند از :

قیمت آغازین (Ooen) ، قیمت پایانی (Close) ، بالایی (High) و پایینی (Low).

بدون قیمت های آغازین ترسیم چنین نمودارهایی غیر ممکن است. قیمت آغازین و پایانی در نمودار های شمعی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد؛ چنانچه قیمت پایانی در بالای قیمت آغازین قرار گیرد، تشکیل یک شمع تو خالی (بصورت سفید و در برخی نرم افزارها به رنگ آبی نمایش داده می شود) به نام “شمع صعودی” را می دهد و بالعکس چنانچه قیمت پایانی در پایین قیمت آغازین قرار گیرد یک شمع توپر (که بصورت سیاه و در برخی نرم افزار ها به رنگ قرمز نمایش داده می شود) به نام “شمع نزولی” را تشکیل می دهد.

Candlestick Charts, نمودارهای شمعی

Candlestick Charts, نمودارهای شمعی

اولین بار ژاپنی ها در دهه 1600 برای تحلیل نرخ قراردادهای برنج از این روش استفاده کردند. برای رسم نمودار های شمعی از همان دادهایی که در رسم نمودار میله ای (Bar Chart) استاندارد به کار می رود یعنی قیمت های آغازین ، بالایی، پایینی و پایانی (OHLC) استفاده می شود. با وجود استفاده از داده های یکسان، نمودار های شمعی ظاهری جذاب تری را نسبت به سایر روش های رسم نمودار به نمایش می گذارند. به نظر می رسد که اطلاعات از صفحه کاغذ یا مانیتور کامپیوتر تراوش می کند. تحلیل کردن و تفسیر کردن اطلاعات در این نمودارها بسیار ساده صورت می پذیرد. شکل زیر یک نمودار قیمتی در دو حالت میله ای و نمودار شمعی را نشان می دهد.

Cap

بالاترین نرخ بهره اوراق قرضه دارای نرخ بهره شناور یا حداکثر نرخ بهره وام های رهنی دارای نرخ بهره غیر ثابت در یک برهه زمانی معین

Capex-Capital Expenditure, هزینه سرمایه

پولی که صرف خرید یا بهبود و ارتقاء دارایی های مولد مانند تجهیزات و ماشین آلات ، ساختمان های تجاری و تولیدی، وسایل نقلیه و غیره می شود. یک موسسه تولیدی لین سرمایه گذاری را به منظور افزایشظرفیت تولید یا افزایش بهره وری خود انجام می دهد.

Capital Account

حساب سرمایه ای (امروز به حساب مالی تغییر نام یافته است) : 1- این شاخص نشان دهنده سرمایه های جاری ورودی و خروجی کشورهاست که شامل پرداخت های کلی یا جزئی شرکتها، سهام، اوراق قرضه، حسابهای بانکی، معاملات ملکی و کارخانه ها می باشد. این شاخص برروی تراز پرداختها نیز تاثیر می گذارد و شامل اوضاع اقتصادی و مالی کشورهای دیگر هم می شود. 2- محاسبه جابجایی های کوتاه مدت دارایی های مالی بین کشورها

Capital Expenditure- CAPEX, هزینه سرمایه

پولی که صرف خرید یا بهبود و ارتقاء دارایی های مولد مانند ماشین آلات، ساختمان های تجاری و تولیدی، وسایل نقلیه و غیره میشود. یک موسسه تولیدی این سرمایه گذاری را به منظور افزایش ظرفیت تولید یا افزایش بهره وری خود انجام می دهد.